Overené zákazníkmi
0 pol.
0,00
Košík
Náš e-shop funguje nadále 24 hodin, 7 dní v týdnu. Objednávky expedujeme každý pracovní den a v těchto dnech je k dispozici stejně technická podpora telefonicky i emailem od 9:00 do 16:00.
Kategorie produktů
Ecoprodukt.cz - Recenze Heureka.Vrácení tovaru do 30 dnů.Facebook ecoprodukt.

Jak na ekologické praní

Ekologické praní se od běžného praní liší nejen pracími prostředky a jejich složením, ale hlavně postupem praní. Mnoho lidí je zklamaných z výsledků ekologického praní a to hlavně proto, že nemají dostatek informací o technice takového praní. Postupují stejně jako při prostředcích založených na chemických mixech, což nemusí mít ten správný efekt.

Tvrdost vody

Jako první je třeba zjistit tvrdost vody, ve které prádlo perete. V tvrdé vodě se pere těžko. Při ekologických pracích prostředcích je to velmi důležité, protože některé neobsahují složku na změkčení vody a jejich rozpouštění je při nižších stupních praních náročně. Někdy je to až nemožné, hlavně při prostředcích založených na mýdlových extraktech, protože mýdlo se vysráží a nejde odstranit. Tvrdost vody zjišťujeme testovacími proužky k určení tvrdosti vody. Podle toho, zda máme měkkou, středně tvrdou nebo tvrdou vodu, použijeme množství změkčovače vody podle návodu na obalu.

Stupeň znečištění

Dalším krokem je zvážení, jaký má prádlo stupeň znečištění. Skvrny, pokud je to možné, odstraňujeme co nejdříve. Znečištěné místo potíráme žlučovým mýdlem nebo olivovým mýdlem s citronovým extraktem. Pokud je to nutné, prádlo necháme namočené půl dne s nastrouhaným žlučovým mýdlem. Na organické skvrny doporučujeme použít odstraňovač skvrn na bázi kyslíku. Následně pereme s ostatní prádlem s běžným znečištěním. Se znečištěním si poradíme i zvolením vyšší prací teploty. Praní v nižší teplotě vyžaduje více chemie, proto, pokud nám to materiál dovolí, volíme teploty od 40 ° C.

Výběr pracího prostředku

Na trhu je v současnosti již široká nabídka ekologických pracích prostředků více značek. Můžete si vybírat z pracích prášků, gelů, mýdlových ořechů, mýdlových vloček. Prací gely a prášky používáme podobně jako ty běžné prací prostředky.

Mýdlové ořechy jsou však méně známé. Jsou to slupky plodu Sapindus mukorossi. Obsahují látku zvanou saponin, která je přírodním saponátem. Je to rostlinný způsob praní. V každém balení mýdlových ořechů najdete lněné pytlík, do kterého vložíte příslušný počet ořechů podle návodu, zavážete a vložíte s prádlem do bubnu pračky. Mýdlové ořechy mají neutrální vůni, proto je možné provonět prádlo rostlinnou silicí. V tomto případě můžete pokapat sáček s ořechy před vložením do pračky. Není třeba používat aviváž, mýdlové ořechy mají změkčující účinek na textil. Nicméně můžete, v nabídce jsou i ekologické aviváže, případně prací gely už s přidanými extrakty a silicemi.

Z mýdlových ořechů se vyrábějí i prací gely lisované za studena. Jsou určeny pro všechny druhy prádla, především na nejjemnější prádlo z vlny, hedvábnou a funkční prádlo, pro praní barevného prádla a pro lidi s citlivou pokožkou, protože nezanechávají v sepraného textilu chemické rezidua.

Doporučujeme i máchadlo, které je vhodnou kombinací s mýdlovými ořechy a mýdlovými vločkami, pomáhá rozpouštět sraženy zbytky mýdlových částic a používá se místo aviváže. Prádlo tak bude měkčí, barvy jasnější. Svou mírně kyselou reakcí neutralizuje máchací lázeň, což je důležité hlavně pro lidi s citlivou pokožkou a alergiky.

Praní bílé prádla

I v řadě ekologických pracích prostředků se nacházejí prostředky, které vám zaručí, že vaše bílá prádlo bude i nadále bílá. Doporučujeme bělící prostředek na bázi kyslíku. Bílí bílé prádlo, zabraňuje jejímu zašednutí, rozjasňuje zašedlé bílou barvu, má antimikrobiální vlastnosti, odstraňuje organické skvrny ze stálobarevného prádla, neobsahuje optické zjasňovače ani chlór. Při zahřátí se ve vodě rozkládá na sodu, vodu a kyslík.

Péče o pračku

Tak isto ako perieme našu bielizeň, aj práčka potrebuje starostlivosť.  Vodný kameň, nečistoty, mastné usadeniny ju zanášajú a ovplyvňujú kvalitu pracieho procesu a preto odporúčame odstraňovač vodného kameňa, ktorý nám práčku prečistí v jednom pracom cykle s vyššou teplotou.  

Sušenie bielizne

Ukončením pracího procesu je sušení. Prádlo nejlepší sušíme na čerstvém vzduchu. Bílé prádlo nejlépe sušíme na slunci, které ji přirozeně vybělí.

Závěr

Ekologické praní je účinné, efektivní, šetrné k prádlu, pokud je dodržen postup praní a případně i správná úpravy vody (změkčení). Takové praní ocení hlavně alergici, lidé s citlivou pokožkou, matky s malými dětmi, lidé s čistírnami odpadních vod a také lidé s přátelským vztahem k naší planetě.